Prijenos slike na druge lokacije
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 12 | Nivo: Zdravstevi fakultet

S A D R Ž A J :
UVOD ………………………………………………………………………………... 3
PRIMJENA RACUNARSKIH SISTEMA U RADIOLOGIJI ............................ 4
2.1 TELERADIOGRAFIJA I ARHIVIRANJE SLIKE (PACS) ............................ 5
2.2 ACR, NEMA, DICOM, PACS ............................................................................ 7
2.3 PACS ( Picture Arhiving and Comunication System ) ………………………. 9
MAX DIGITAL, PACS SOFTVER …………………………………………. 10
ZAKLJUČAK ……………………………………………………………………… 11
LITERATURA …………………………………………………………………….. 12
UVOD
Svi smo svjedoci koliko se informaticka oblast promijenila odnosno uznapredovala u posljednjih par decenija, a isto tako kako se skoro iz dana u dan takodje sve vise, uvlaci u sve zivotne segmente. Kada covjek danas pogleda realno skoro pa da i ne postoji neka oblast a da je na neki nacin ne oslanja ili odvija putem informatickih sistema.
Naravno tako je i sa medicinom, naukom koja je veoma pogodna za primjenu novih tehnickih i informatickih dostignuca.
Medicina koristi veoma veliki broj informacija svake vrste, bilo da su to tekstovi slike ili audio video zapisi a to koristenje kroz sve faze lijecenja dovodi do akumuliranja ogromne kolicine podataka.
Naravno to akomuliranje nije samo puka arhiva vec ono postaje i bogata riznica za razmjenu i usavrsavanje kako medicinskog osoblja tako i u direktnoj pomoci pacijentu na nacin da se sa vise adrese postavi prava dijagnoza .
Takodje cilj je da ovi podaci budu dostupni kako med. osoblju tako i samim pacijentima
Sama razmjena ovakvih podataka izmedju dva ili vise korisnika odvija se putem raznih oblika racunarskih mreza i medija na kojima su podaci smjesteni.
Upravo ovom razmjenom-prenosom podataka sa jednog mjesta na druga a putem racunarske tehnologije ili bolje receno postavljanje dijagnoze na daljinu uz pomoc rengenskih ili drugih snimaka proizvodi jednu novu oblast u medicini odnosno radiologiji koja se naziva TELERADIOLOGIJA.
Da bi se pojasnila opravdanost pojave teleradiologije kao i nacinom prenosa slike krenut cemo redom.
PRIMJENA RACUNARSKIH SISTEMA U RADIOLOGIJI
Znamo da se radiologija zasniva na tehnologiji x- zraka koja se nije bas mnogo promijenila od njihovog pronalaska do danas.
Slika koja je rezultat koristenja x- zraka prestavlja kljucni momenat u procesu radioloske dijagnostike ali proizvod nije slika vec dijagnoza koju formulise sam radiolog.
Rendgenska slika nastej u samomaparatu kao rezultat interakcije (medjudjelovanja) rendgenskih zraka i filma (grafija) ili luminiscirajuceg zaslona (skopija) , nakon prolaska kroz tijelo pacijenta.
Nakon razovoja filma, slika se moze koristiti u dijagnosticke svrhe i arivirati za eventualno kasniju upotrebu.
Kod skopije situacija je komplikovanija , jer se slika posmatra „uzivo“ a najzanimljiviji detalji pregleda se mogu grafijom prebaciti na film. Ovim se cinom „zivi“ dio pregleda nepovratno gubi. Naravno, sve ovo je povezano sa ozracenjem pacijenta i osoblja koji ucestvuje u pregledu. Upravo iz ovih razloga se odavno pocelorazmisljati o nacinuda se ziva slika u rendgen aparatu prenese u odgovarajucem kvalitetu, do tacke koja nije na direktnom putu x-zraka.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!